İlçemiz’de “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ anma etkinlikleri kapsamında binlerce vatandaş bir araya geldi.
 
Düzenlenen programa, Kaymakamımız Yasin Özcan, Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel, Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Deveci, Jandarma Komutanı Teğmen Yuşa Kılınç, Emniyet Müdürü Kadir Topkaya,  Karayakup Belde Belediye Başkanı A.Dursel Erdoğan, AK Parti İlçe Başkanı Bülent Doğan, MHP İlçe Başkanı Abdullah Güngör, CHP İlçe Başkanı İzzet Yalçın,  kurum amirleri, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
Hükümet Konağı bahçesinde düzenlenen anma etkinliği Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan kutlama programında,
 
Kaymakamımız Yasin ÖZCAN yaptığı konuşmada  “Bu aziz millet, varlığını, geçmişten bugüne ülkemizin yaşadığı zor günlerde olduğu gibi, 15 Temmuz 2016 Cuma gecesi de ortaya koymuş; vatanına, hürriyetine, bağımsızlığına, istikbaline ve iradesine kasteden içerden ve dışarıdan her türlü zorbalığı karşı koyarak, kan emicileri ülkemizden def etmiştir.  Şanlı tarihimizin her döneminde benzer olaylar karşısında milletimizin tavrı benzer olmuş ve tarihin hiçbir döneminde bunun istisnası olmamıştır.
Bugün bizleri buraya toplayanda aynı ahvaldir. Yine; sözde bu milletin bir ferdi ama özde dış güçlerin ve statükocuların taşeronluğunu yapan satılmış hainlerden oluşan bir grup, ‘Bu ülkede olup bitenler bize göre şekillenir!’ dayatmacı anlayışıyla ‘ Millet bilmez, biz biliriz’ diyerek; halkın iradesini devre dışı bırakabilmek için; darbe planları yapmış, ülkemizi kaosa sürüklemek amacıyla terör estirmiş ve hain planlarını hayata geçirmek için adım atarak Sarıkayalı 3 hemşerimiz olmak üzere 249 insanımızı Şehit etmiştir, 2195 insanımızın gazi olmasına sebep olarak Vatan ve Bayrak sevdalısı aziz vatandaşlarımızın kanlarını dökmüşlerdir.
15 Temmuz siyasi tarihimizde eşine az rastlanır bir ihanettir. 15 Temmuz 2016 gecesi bu ülke farklı bir terör saldırısı ile karşı karşıya kaldı. Türk Silahlı Kuvvetleri ve devletin çeşitli kademeleri içerisinde yuvalanmış Fetullahçı Terör Örgütü mensubu hainlerin başlatmış olduğu bu darbe girişimi, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla vatanı, milleti, bayrağı ve demokrasiye sahip çıkma için sokağa çıkan kahraman halkımızın gösterdiği büyük bir cesaret örneği ile bertaraf edildi.
Sözlerime son verirken bir kez daha 15 Temmuz şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Allah yolumuzu, bahtımızı açık etsin. Demokrasi zaferimizin 2.yıldönümü kutlu olsun. Geleceğimiz ve istikbalimiz güzel olsun. Rabbim bir daha bizlere böylesi acılar yaşatmasın 15 Temmuz ihanetini asla unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız hepinize hayırlı geceler diliyorum” dedi.
Daha sonra Belediye Başkanı Av. Ömer AÇIKEL’de yaptığı konuşmada Türk milletinin şahadeti her zaman esarete tercih ettiğini ifade etti.
Açıkel, “2 yıl önce hain darbe girişiminden sonra bu kürsüde sizlere hitap ederken, Gün birlik ve beraberlik günü, gün dayanışma günü, gün büyük düşünme günü demiştim. Bugün birlik ve beraberlik içinde hem içeride hem dışarıdaki hain şer ve terör odaklarının üzerine, Hedef Kızıl Elma diyerek kopan Türk Ordusu, Türk’e kefen biçenin toprak üstünde kalamayacağını dosta ve düşmana göstermektedir. “dedi.
 
İlçe Müftülüğünün müezzinlerinin okuduğu Kuran-ı Kerim tilaveti ve ilçe müftüsünün dusından sonra Öğrencilerin şiirleri, tasavvuf müziği, semazen gösterisi ve 15 Temmuz anısına hazırlanan halk müziği dinletisi yapıldı.
Program Araçların saatlerce konvoy halinde seyirleri ve kortej yürüyüşü sonrası son buldu.